הקשר בין חוויות הילדות של אדם למערכת הנישואים שלו

עובר ברחם אמו חווה תחושת "שלמות בסיסית ומוחלטת", הוא מרגיש שהוא ואמו הם אחד ואינו מודע לכך שהוא חלק ממנה אך גם נפרד.
עם יציאתו לאוויר העולם, הקיום האידיאלי הזה נקטע, לפתע הוא מוצא את עצמו מחוץ לרחם והסימביוזה שהייתה ביניהם בעודו ברחם, משתנה בהדרגה.
בחודשים הראשונים לחייו, התינוק עדיין אינו מבחין בהפרדה בינו לבין אמו ואמו משמשת עבורו כ"מגשימות משאלות" כאשר היא מספקת לו את צרכיו, הרבה פעמים עוד לפני שהוא בעצמו מבין שהוא צריך אותם.

לאחר כמה חודשים התינוק מתחיל לחוות בהדרגה את תחושת הניפרדות מאימו. תחושת ניפרדות זו היא המקור למשברים שהוא חווה בילדות במעבר משלב לשלב בהתבגרותו ולמידתו את העולם, משום שמצד אחד הוא רוצה לגדול ולהיות בוגר יותר, לעשות דברים לבד, להתחזק ולהרגיש את תחושת המסוגלות העצמית. ומצד שני הוא עדיין זקוק לתחושה שיש מישהו שמבין אותו ומכיר אותו וימלא את כל צרכיו בשנייה שיחפוץ בכך.
הפער בין הצורך הראשוני והטבעי (של להיות באחדות עם אדם אחר ושתהיה הבנה ביניהם מבלי שיצטרכו בכלל לדבר, הביטחון שהתינוק חש והתחושה שאין ממה לדאוג, תחושת אושר עילאי) לבין המצב שהאדם נמצא בו בבגרותו (שבו הוא צריך לדאוג לעצמו, נפגע לעיתים קרובות מהסביבה, צרכיו לא מסופקים כפי שהיה רוצה ופעמים רבות אינו מובן על ידי בת / בן הזוג שלו גם כשמסביר את עצמו) יוצר ציפייה מבן הזוג למלא את כל החלל החסר הזה שנוצר. משימה זו בלתי אפשרית כמובן.

ומה הקשר לזוגיות ונישואים?

כאשר בני זוג חווים התאהבות, התחושה דומה לשלמות הראשונית שהייתה ברחם ובשנות הילדות הראשונות. הציפייה שבני הזוג ימלאו זה לזו את הכמיהה הראשונית לחיבור מוחלט, יוצרת ציפייה גדולה מאד בתחילת הנישואים.
כשההתאהבות נרגעת, האמת יוצאת לאור והצרכים הלא מסופקים של כל אחד מבני הזוג צצים ועולים מחדש. מכאן מתחיל שלב חדש, שלב בו על בני הזוג להתפקח ולהבין שכל עוד הם יחפשו את האדם שישלים להם את כל מאוויהם, האנרגיה תופנה החוצה והעיסוק העיקרי שלהם יהיה בחיפוש (בתוך המערכת הזוגית ומחוצה לה).
כאשר האדם מוכן להתפקח מאותה כמיהה לשלמות הראשונית ובשל להתחיל לחפש בתוכו את העוצמות הפנימיות שלו, הוא יכול למצוא עולם ומלואו, להנות מהלבד וגם מהביחד, להיות בקשר זוגי מספק אך לא תלותי, לשמוח ולהוקיר את מה שיש.
כאשר הקשר הזוגי אינו מספק כדאי לעצור ולחשוב מה באמת חסר שם ואיך ליצור זאת ללא תלות באדם האחר. כשהאדם מגיע לתובנות עם עצמו ועל מה שחשוב לו, יש סיכוי טוב יותר שיצליח ליצור אושר בחייו שאינו תלוי באדם שנמצא איתו בזוגיות, אלא בו עצמו. זוגיות ממקום בו שני בני הזוג שלמים עם עצמם ומאושרים זוהי זוגיות שתפרח ותלבלב לאורך שנים רבות.

זקוקים לעזרה? פנו אליי

מוזמנים לשתף

טיפים נוספים שאולי יעניינו אותך:

שלבים בהתפתחות הציור

שלבים בהתפתחות הציור

כשמביטים בציוריו של ילד על פני תקופת זמן נרחבת, ניתן להבחין במגמות שינוי והתפתחות. ללא כל התערבות מכוונת של מבוגר, הילד עובר משלב לשלב ומפתח

הצילו!!! אני אמא!!!

הצילו!!! אני אמא!!!

שנים רבות עסקתי בחינוך לגיל הרך, חינכתי ילדים רבים והדרכתי מספר רב של הורים. כשנכנסתי להריון עם בתי הבכורה, הייתי בטוחה שהכל קטן עלי, שעם